یکشنبه 21 اسفند 1384

همایش ارزیابی ملی دومین اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی [خبر , ]

همایش ارزیابی ملی دومین اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی تونس در مركز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس جامعه‌ی اطلاعاتی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این همایش با حضور دكتر «كاظم معتمد نژاد» رییس انجمن ایران مطالعات جامعه‌ی اطلاعاتی، مهندس

«نصرالله جهانگرد» دبیر شورای عالی اطلاع رسانی، دكتر«علی اصغر عمیدیان» رییس مركز تحقیقات مخابرات ایران، «پیمان سعادت» كارشناس ارشد اداره‌ی سازمان‌های تخصصی بین‌المللی وزارت امور خارجه و سایر فعالان حوزه‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی برگزار شد.

نخست در این همایش دكتر «عمیدیان» به مروری بر اهداف و مصوبات اجلاس‌های ژنو و تونس پرداخت و اظهار داشت: كشور ما با توجه به مسایل انرژی اتمی‌ در شرایط حساسی قرار دارد، از این رو اهمیت صاحب نظران به مسایل جامعه‌ی اطلاعاتی و مدیریت آن نقش موثری در آینده‌ی ایران دارد.

وی افزود: اجلاس WSIS با هدف حركت به سمت جامعه‌ی اطلاعاتی و به كارگیری ICT برای رسیدن به صلح و رفاه بیشتر جوامع شكل گرفت.

وی در ادامه به چگونگی روند تصویب اسناد اجلاس ژنو اشاره كرد و گفت: در این اجلاس دو سند اعلامیه‌ی اصول و برنامه‌ی عمل با تاكید بر نقش دولت‌ها در پیشبرد اهداف جامعه‌ی اطلاعاتی و نقش ICT در توسعه‌ی جوامع و بسیاری تعهدات دیگر در این زمینه به تصویب رسید.

عمیدیان با اشاره به این كه در مرحله‌ی دوم اجلاس درتونس، حدود 18 هزار و 200 شركت كننده حضور داشتند، گفت: در این اجلاس نیز دو سند با عنوان سند تعهد تونس و سند دستور كار تونس برای جامعه‌ی اطلاعاتی با تاكید بر اجرای تعهدات اسناد اجلاس ژنو، به تصویب رسید.

وی در پایان پیشنهاداتی در جهت پیشبرد اهدافWSIS در ایران ارایه كرد و افزود: تشكیل نهاد یا

دبیرخانه‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی برای پیشبرد اهداف WSIS از ضروریات امروز كشورها است، همچنین باید برنامه‌ی عمل جامعه‌ی اطلاعاتی ایران بر اساس چارچوب‌های برنامه‌ی عمل WSIS تهیه و تنظیم شود، از این رو مركز تحقیقات مخابرات در این مسیر از هیچ كوششی دریغ نخواهد كرد.

در ادامه دكتر«معتمد نژاد» به روند شكل گیری سمینارهای منطقه‌ای درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی اشاره كرد و افزود: اولین سمینار میان منطقه‌ای درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی در دنیا در ایران برگزار شد كه درآن اجلاس، نمایندگانی از كشورهای اروپایی و عربی حضور داشتند و حتی یكی از مدیران برجسته‌ی یونسكو نیز در این نشست حضور داشت.

وی با اشاره به این كه ایران در اجلاس ژنو به دلیل عدم هماهنگی لازم نتوانست دستاوردهای خود را در معرض نمایش بگذارد، تصریح كرد: به همین منظور در سال گذشته، انجمنی با عنوان انجمن ایرانی مطالعات جامعه‌ی اطلاعاتی را راه اندازی كردیم تا در كنار دولت و بخش خصوصی بتوانیم دستاوردهای مناسب را برای اجلاس تونس فراهم كنیم. از این رو در اجلاس تونس ایران توانست حضور چشم گیری در روند برگزاری اجلاس داشته باشد.

دكتر«معتمد نژاد» در پایان خاطر نشان كرد: باید همكاری‌های منطقه‌ای برای رسیدن به اهداف جامعه‌ی اطلاعاتی را تقویت كنیم و محتاطانه در این مسیر قدم برداریم، چرا كه رسیدن به اهداف WSIS بدون همكاری هم جانبه‌ی سه بخش دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی امكان پذیر نیست.

در ادامه نیز مهندس«جهانگرد» با اشاره به این كه امروز بیشتر نهادهای كشور و مردم با مباحث جامعه‌ی اطلاعات به طور نسبی آشنا شده‌اند، گفت: واقعه‌ی بزرگی در سطح جهانی رخ داده و حاصل آن اسنادی است كه در اجلاس‌های جامعه‌ی اطلاعاتی به تصویب رسیده و در حقیقت مبنای تعاملات جدید جهانی است.

وی افزود: البته درست است كه دركشور در سطوح عالی دیر حركت كردیم، اما با افتخار می‌توانیم بگوییم هیات ایران شركت كننده در اجلاس WSIS یكی از موثرترین گروه‌های اجلاس بود و توانست بسیاری از نقطه نظرات خود را مطرح كند و تاثیرگذار باشد.

جهانگرد با اشاره به این كه در سند چشم انداز بیست ساله‌ی توسعه‌ی ایران بسیاری از مصوبات اسناد WSIS به چشم می‌خورد، تصریح كرد: ما از جنبه‌ی نظری پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم اما در بعد عملی مستلزم درك و شناخت بیشتری هستیم و باید الزامات آن هر چه زودتر به وجود آید.

وی در پایان خاطر نشان كرد: باید چاره‌ای بیندیشیم تا مجموعه‌ی تلاش‌های انجام شده در حوزه‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی در عرصه‌ی عمومی ‌ایران تبدیل به یك فهم جمعی در تصمیمات دستگاه‌های اجرای كشور اعم از خصوصی و دولتی شود.

در ادامه «پیمان سعادت» به بررسی بحث‌های پیرامون حاكمیت اینترنت در اجلاس‌های ژنو تونس پرداخت و گفت: حاكمیت اینترنتی یكی از حساس‌ترین بحث اجلاس WSIS بود. از این رو مدیریت اینترنت،‌ مدیریت رسانه‌ای است كه منبع قدرت و ثروت است و این رسانه به توجه به این كه در اختیار آمریكا بوده مشمول سیاست مبتنی بر قدرت است. بنابر این مقابله با این وضعیت بخشی از چالش چند جانبه در مقابل یك جانبه گرایی در كل نظام بین‌المللی است.

وی در ادامه به مدل‌های پیشنهادی برای مدیریت اینترنت اشاره كرد و گفت: برای ایجاد ساختار مدیریت اینترنتی از میان 9 مدل موجود، چهار مدل آن مورد توافق قرار گرفت كه سه مورد آن در سند نهایی منعكس شد و یك ساختار آن با عنوان مجمع جهانی اینترنت قرار است و تا نوامبر 2006 راه اندازی می‌شود.

سعادت در پایان با اشاره به این كه برآیند نهایی و آنچه به دست آمده در زمینه‌ی حاكمیت اینترنت توامان دارای عناصر تداوم و تغییر است، خاطر نشان كرد: تمام تلاش ما بر این بود اگر نمی‌توانیم نتیجه‌ی ملموسی از روند مذاكرات در مقابل كشورهای غربی به ویژه آمریكا به دست آوردیم، اما درهای مذاكره را باز نگه داریم، چرا كه مكانیزم‌های پیگیری WSIS پروژه‌ی تمام شده نیست، بلكه نیاز به زمان طولانی تر دارد تا نتایج خود را نشان دهد.

وی ادامه داد: در حقیقت یك ارزیابی واقع بینانه باید داشت و از هر گونه خیال پردازی و انتظارات بالا در مباحث WSIS به ویژه حاكمیت اینترنت پرهیز كرد.

گفتنی است؛ این همایش با برگزاری دو میزگرد تخصصی در خصوص وضعیت كنونی ایران و جامعه‌ی اطلاعاتی و چشم انداز ایران و جامعه‌ی اطلاعاتی ادامه دارد.

 

نوشته شده توسط محمود حاجیلی در  یکشنبه 21 اسفند 1384  و ساعت 06:03 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

  دعوت به همکاری علمی و أموزشی در ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

 

  صورتجلسه اولین جلسه "شبكه گفتمان توسعه"

  طرح ایجاد شورای الکترونیکی از طرف محمود حاجلی

  طرح كارگروه IT و جوانان منتظر تصویب شورای عالی فناوری اطلاعات است

  لزوم راه اندازی کارگروه مجدد جوانان در حوزه فناوری اطلاعات و IT

  رایزنی‌های لازم برای راه‌اندازی مجدد کارگروه جوانان در کشور

  دبیرخانه‌ی شورای عالی فناوری اطلاعات مصوبات مربوط به WSIS را پیگیری می‌كند

  کنفرانس بین المللی جوانان خاورمیانه و آفریقا

  تبریک نوروزی

  همایش ارزیابی ملی دومین اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی

  معرفی ماهنامه تخصصی عصر فناوری اطلاعات

  فعالیتهای WSIS در 2006

  یادها و خاطرها در تونس با دکتر و شیرین عبادی

  با پایان یافتن اجلاس تونس؛ فعالیت‌های كارگروه جوانان WSIS هنوز ادامه دارد

وبلاگ ما ...

  صفحه اصلی

  ارسال ایمیل


بایگانی ...

 نویسندگان

فرنود حسنی (81)
محمود حاجیلی (96)


موضوعات

خبر (78)
مقاله (33)
درباره ما (12)
گزارش ها (6)
صورت جلسات (5)
تماس با ما (1)
سازمان های همکار (1)
سایت های مرتبط (2)
درباره اجلاس (34)
دیدگاه (5)


 آرشیو

مهر 1386 (1)
اسفند 1385 (1)
بهمن 1385 (1)
آبان 1385 (2)
مهر 1385 (2)
مرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
اسفند 1384 (2)
بهمن 1384 (2)
آذر 1384 (4)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (11)
مرداد 1384 (9)
تیر 1384 (12)
خرداد 1384 (33)
اردیبهشت 1384 (30)
فروردین 1384 (23)
اسفند 1383 (14)
بهمن 1383 (15)


صفحات

 

 

لینكستان ...

  مدیریت فناوری اطلاعات(۲)

  ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

  آی تی نویس

  دانشجویان و جامعه اطلاعاتی

  جامعه اطلاعاتی و ایران

  وبلاگ استاد شکر خواه

  پورتال مدیریت فناوری اطلاعات

  منبع مقالات IT

  بازرگانی و بازرگانی الکترونیک

  رادیو جوان

  توسعه دانایی محور

  ایران و جامعه اطلاعاتی

  ایران گلوبال

  انجمن IT جوانان کشور

  آینده نگر

  سایت رسمی ایران و جامعه اطلاعاتی

  مدیریت فناوری اطلاعات

 

لینكدونی ...

آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
اطلاعات، جامعه اطلاعاتی و ساختارهای معرفتی (-)
آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
جامعه اطلاعاتی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها (-)
چگونه یک برنامه بازاریابی بنویسیم؟ (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه داناْْیی محور(بخش دوم) (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه دانایی محور(بخش اول) (-)
آموزش در هزاره سوم آموزش مکانیکی- آموزش دینامیکی (-)
نقش آموزش در توسعه اطلاعاتی جامعه دانش مدار 1 (-)
پویایی سیستم های آموزش عالی از ملزومات جامعه دانایی محور است (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات