شنبه 26 شهریور 1384

در پی سخنان اخیر رئیس سازمان ملی جوانان [درباره ما , ]

در پی سخنان اخیر رئیس سازمان ملی جوانان
انجمن فناوری اطلاعات جوانان كشور:
ما اینترنت و محیط مجازی را محلی برای اشاعه‌ی افکار و اندیشه‌های اسلامی می دانیم

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: جامعه اطلاعاتی -فناوری اطلاعات

در پی اظهارات اخیر رئیس سازمان ملی جوانان مبنی بر خطرناك و مخرب بودن دنیای «وب‌سایت‌ها» انجمن فناوری اطلاعات جوانان كشور با صدور بیانه‌ای تاكید كرد كه فناوری اطلاعات به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه‌ی کشورها به شمار می‌رود. شاخصی که به واسطه‌ی تنوع بالای ابزارها و امکاناتش از قدرت اثرگذاری بسیار بالایی بر ساختارهای علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار است.

به گزارش سرویس فناوری اطلاعات ایسنا، در متن ایمیل ارسالی از سوی انجمن به ایسنا آمده است: «توسعه‌ی فناوری اطلاعات نه تنها موجب دگرگونی مثبت در زندگی مادی و مجسم می‌شود، بلكه عرصه‌ی تفكر، ارتباطات و همیاری و همکاری دچار تحول گسترده و عمیق خواهد شد.

جناب آقای اکبری ، ما هم چون شما معتقدیم کشور ما چون وارد کننده‌ی فناوری اینترنت است به تحقیق و مطالعه‌ی مداومی برای بومی سازی ساختار، محتوا و امکانات آن نیازمندیم، اما برخلاف شما به نیمه‌ی پر لیوان می‌نگریم و اینترنت و وب سایت‌ها را نه تنها عامل تخریب و خطرناک نمی‌دانیم بلکه به پشتوانه‌ی چند سال تحقیق و مطالعه و کار، آن را بهترین بستر برای گسترش روحیه‌ی همبستگی، کارآفرینی، فعالیت علمی و از همه مهمتر بیان اندیشه و رقابت در عرصه‌ی بین الملل می‌دانیم.

رییس محترم سازمان ملی جوانان، امروزه اینترنت و دنیای وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها به جوانان ایرانی امکان داده که هم بزرگترین تولید کننده‌ی دانایی و اطلاعات در جامعه شوند و هم بیشترین مصرف کننده‌ی اطلاعات. جامعه‌ی جوان علاقمند به تحصیل و کسب دانایی، از بزرگترین و گسترده‌ترین شبکه‌ی آموزشی (عمومی و عالی) برخوردار است که هم بالاترین ظرفیت تولید، اطلاعات و دانش را در اختیار دارند و هم بیشترین مصرف کننده‌ی اطلاعات را پوشش می‌دهند. جوانان ایرانی از احساس عقب ماندگی رنج می‌برند و به دنبال پیشرفت و توسعه‌ از طریق تحصیل و دانایی هستند و دسترسی به فناوری اطلاعات مهمترین بستر برای برخورداری از دانایی است.

ما اینترنت و دنیای مجازی را مظهر همبستگی ملی می‌دانیم چرا که در قائله‌ی اعراب برای نامگذاری خلیج همیشه فارس به نام جعلی خلیج عربی اتحاد هزاران وبلاگ نویس را که با عقاید مختلف بر یک موضوع واحد تاکید داشتند، دیده‌ایم.

ما اینترنت و دنیای مجازی را محل تبادل اندیشه و افکار می‌دانیم چرا که در سایت‌ها و انجمن و تالارهای بحث سطح علمی و گفتگوهای دقیق و موشکافانه جوانان به حیرتمان آورده و عطش علم آموزی و فراگیری را در میان ایرانیان به ما یادآور شده است.

ما اینترنت را محل مناسب فعالیت اقتصادی و کارآفرینی می‌دانیم چرا که به واسطه همین فناوری و شاخه‌های متعدد آن امروزه بسیاری از جوانان به صورت فیزیکی و مجازی مشغول کسب و کار هستند.

ما اینترنت و محیط مجازی را محل علم و دانش می‌دانیم چرا که از بررسی‌های علمی به عمل آمده درصد بالای جستجوی مردم برای یافتن اطلاعات دانشگاهها، منابع و مقالات علمی آگاهیم.

ما و محیط مجازی را محل توسعه فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی می‌دانیم چرا که هر روز اطلاعات و اخبار و مقالات زیادی را در مورد فرهنگ ایران و دین اسلام به زبان شیرین فارسی از طریق همین سایت ها مطالعه می کنیم.

ما اینترنت و محیط مجازی را محل صدور فرهنگ و دانش می‌دانیم چرا که اعتقاد داریم اگر حرف حق را می‌زنیم باید همچون سایرین از سلاح و ابزاری مشابه برای انتقال پیام و گفتمان خود استفاده کنیم و بی جهت عرصه را برای دیگران خالی نگذاریم.

ما اینترنت و محیط مجازی را محلی برای بروز استعدادها و خلاقیت‌هایی می‌دانیم که به واسطه‌ی برنامه‌ریزی‌های غلط و شیوه‌های سنتی آموزش پایه و عالی در کشور فرصت شکوفایی نیافته‌اند چرا که جوانان بسیاری را می‌شناسیم که بدون تخصص‌های کلاسیک و آکادمیک و با تلاش پی گیرانه و از روی علاقه، تجربیات و تخصص های بسیاری را در زمینه علوم رایانه به دست آورده‌اند.

ما اینترنت و محیط مجازی را محلی برای اشاعه‌ی افکار و اندیشه‌های دین اسلام می‌دانیم و بدون به دست گرفتن مقیاس مسلمان بودن برای افراد توجه و اهمیتی که جوانان در نوشته‌ها و گفتارهای خود به مساله‌ی خداشناسی و اسلام دارند مورد اهمیت قرار می‌دهیم. به ویژه که در چند سال اخیر علمای بزرگ و حتی مراجع تقلید نیز از راه انداختن سایت اینترنتی برای هدایت و راهنمایی مردم غافل نبوده اند.

جناب آقای اکبری، روند رو به گسترش دسترسی جوانان به فناوری‌های نوین اطلاع‌رسانی طی سال‌های اخیر، شکل‌گیری پدیده‌ی وبلاگ نویسی در میان جوانان، جلب اعتماد اینترنت بعنوان دومین رسانه مورد اعتماد جوانان کشور بعد از صدا و سیما، شکل‌گیری جامعه‌ی اطلاعاتی در جامعه‌ی ما و جهان و همچنین ضرورت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مدیریتی، ضرورت اهتمام دولت‌ها به تدوین برنامه‌ای جهت ارتقاء و توانمندسازی جوانان در حوزه‌ی فنآوری اطلاعات را در راستای ساماندهی مدیریت، هدایت و بهره‌وری ظرفیت‌های ایجاد شده مضاعف ساخته است.

امروز دیگر وقت آن نیست که ما به مخالفت با فناوری اینترنت بپردازیم و همچون برخورد هایی که با ویدئو و ماهواره... شد مردم را به استفاده‌ی زیرزمینی از اینترنت و وب سایت‌ها سوق دهیم. به جرات می‌توان گفت که اینترنتی که امروز در کشور استفاده می‌شود پاک‌ترین و سلامت‌ترین محتوا را شامل می‌شود و همانطور که جنابعالی مسحضر هستید تلاش‌های متصدیان امر فیلترینگ حتی دامن برخی سایت‌های علمی را هم گرفته است.

رییس محترم سازمان ملی جوانان باید به اطلاع جنابعالی برسانیم که ما جوانان فعال در عرصه‌ی فناوری اطلاعات خود را ملزم به تلاش و سعی بیشتر برای در این عرصه می‌دانیم تا با همکاری مسوولان بتوانیم به جای طرد فناوری‌های پیشرفته‌ی روز راهکارهای بهره‌برداری بیشتر، هماهنگ سازی بهتر آن را با فرهنگ غنی و متعالی ایرانی و اسلامی خود پیدا کنیم و زمینه‌ی رشد هر چه بیشتر جایگاه علمی و فرهنگی و اقتصادی ایران را در دنیای مجازی و فیزیکی فراهم کنیم.»

 

نوشته شده توسط محمود حاجیلی در  شنبه 26 شهریور 1384  و ساعت 01:09 ق.ظ

ویرایش شده در شنبه 26 شهریور 1384  و ساعت 05:09 ق.ظ

(نظر

 


مطالب پیشین...

  دعوت به همکاری علمی و أموزشی در ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

 

  صورتجلسه اولین جلسه "شبكه گفتمان توسعه"

  طرح ایجاد شورای الکترونیکی از طرف محمود حاجلی

  طرح كارگروه IT و جوانان منتظر تصویب شورای عالی فناوری اطلاعات است

  لزوم راه اندازی کارگروه مجدد جوانان در حوزه فناوری اطلاعات و IT

  رایزنی‌های لازم برای راه‌اندازی مجدد کارگروه جوانان در کشور

  دبیرخانه‌ی شورای عالی فناوری اطلاعات مصوبات مربوط به WSIS را پیگیری می‌كند

  کنفرانس بین المللی جوانان خاورمیانه و آفریقا

  تبریک نوروزی

  همایش ارزیابی ملی دومین اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی

  معرفی ماهنامه تخصصی عصر فناوری اطلاعات

  فعالیتهای WSIS در 2006

  یادها و خاطرها در تونس با دکتر و شیرین عبادی

  با پایان یافتن اجلاس تونس؛ فعالیت‌های كارگروه جوانان WSIS هنوز ادامه دارد

وبلاگ ما ...

  صفحه اصلی

  ارسال ایمیل


بایگانی ...

 نویسندگان

فرنود حسنی (81)
محمود حاجیلی (96)


موضوعات

خبر (78)
مقاله (33)
درباره ما (12)
گزارش ها (6)
صورت جلسات (5)
تماس با ما (1)
سازمان های همکار (1)
سایت های مرتبط (2)
درباره اجلاس (34)
دیدگاه (5)


 آرشیو

مهر 1386 (1)
اسفند 1385 (1)
بهمن 1385 (1)
آبان 1385 (2)
مهر 1385 (2)
مرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
اسفند 1384 (2)
بهمن 1384 (2)
آذر 1384 (4)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (11)
مرداد 1384 (9)
تیر 1384 (12)
خرداد 1384 (33)
اردیبهشت 1384 (30)
فروردین 1384 (23)
اسفند 1383 (14)
بهمن 1383 (15)


صفحات

 

 

لینكستان ...

  مدیریت فناوری اطلاعات(۲)

  ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

  آی تی نویس

  دانشجویان و جامعه اطلاعاتی

  جامعه اطلاعاتی و ایران

  وبلاگ استاد شکر خواه

  پورتال مدیریت فناوری اطلاعات

  منبع مقالات IT

  بازرگانی و بازرگانی الکترونیک

  رادیو جوان

  توسعه دانایی محور

  ایران و جامعه اطلاعاتی

  ایران گلوبال

  انجمن IT جوانان کشور

  آینده نگر

  سایت رسمی ایران و جامعه اطلاعاتی

  مدیریت فناوری اطلاعات

 

لینكدونی ...

آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
اطلاعات، جامعه اطلاعاتی و ساختارهای معرفتی (-)
آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
جامعه اطلاعاتی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها (-)
چگونه یک برنامه بازاریابی بنویسیم؟ (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه داناْْیی محور(بخش دوم) (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه دانایی محور(بخش اول) (-)
آموزش در هزاره سوم آموزش مکانیکی- آموزش دینامیکی (-)
نقش آموزش در توسعه اطلاعاتی جامعه دانش مدار 1 (-)
پویایی سیستم های آموزش عالی از ملزومات جامعه دانایی محور است (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات