سه شنبه 24 خرداد 1384

توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه دانایی محور(4) [مقاله , ]

وقتی در مورد پیاده سازی مدل توسعه دانایی محور در یک جامعه سخن به میان می آید بی گمان مفاهیم مختلف این مدل نیز در دل این بحث خود نمایی خواهد کرد لذا مبحث مدریت دانش به عنوان یکی از مهمترین بخش ها در مباحث جامعه دانایی محور مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به این موضوع که آموزش از جمله اساسی ترین زیر ساختهای تامین کننده اهداف توسعه دانایی محور می باشد.

نوشته شده توسط فرنود حسنی

مدیریت دانش در جامعه دانایی محور

وقتی در مورد پیاده سازی مدل توسعه دانایی محور در یک جامعه سخن به میان می آید بی گمان مفاهیم مختلف این مدل نیز در دل این بحث خود نمایی خواهد کرد لذا مبحث مدریت دانش به عنوان یکی از مهمترین بخش ها در مباحث جامعه دانایی محور مورد بررسی قرار می گیرد. با توجه به این موضوع که آموزش از جمله اساسی ترین زیر ساختهای تامین کننده اهداف توسعه دانایی محور می باشد.
بنابراین رویکرد و نگاه ویژه ای را در مباحث مدیریتی می طلبد. مدیریت دانش بر اساس چهارچوب ها و استانداردهای تعیین شده در یک جامعه دانایی محور امری بسیار حساس و حیاتی می باشد. مدیریت دانش می تواند در گزینش و تقسیم امکانات و ابزارهای آموزشی بر اساس مطا لعات صورت گرفته شده نقش مهمی داشته باشد. تعیین ظرفیتهای هر یک از ابعاد دانش از جنبه کمی و کیفی و همچنین زمانی و مکانی بر عهده مدیریت دانش خواهد بود .مدیریت دانش با شناخت بر روی هر یک از گروههای دانش پذبر در سنین و دوره های مختلف آموزشی و همچنین با توجه به ظرفیتها و امکانات اقتصادی و فرهنگی هر یک از آنها اقدام به تعیین چهارچوبها و استانداردهای لازم برای تعیین بهترین اطلاعات قابل استفاده یک گروه خاص در شرایط زمانی و مکانی معین میکند.
با توجه به مطالب ذکر شده برای پی ریزی جامعه دانایی محور یکی از مهمترین و اساسی ترین نیازها تعیین استراتـژیها و برنامه های اصولی برای مبحث مدیریت دانش می باشد.
و در زیرساخت های آن نیز باید توجه خاصی به مدیریت اموزش داشت تا از تلاقی و همگامی این دو عنصر مهم مباحث استاندارد سازی و شاخص گذاری اطلاعات برای جامعه و تعیین قالبهای تسریع و تسهیل دسترسی امکان پذیر گردد.
مدیریت دانش در جامعه دانایی محور با دیدگاهی کلان نگر و ساختاری صورت خواهد پذیرفت و نگاه مقطعی و نوسانی از آفتهای این گونه مدیریت به حساب می آید زیرا اصولاً مقوله علم و دانش با حرکت منظم و متعالی و پیشرو خواهد توانست به سرانجام نیکویی ختم شود.

توسعه زیر ساختهای ارتباطی 
توسعه دانایی محور فرآیندی است كه از طریق آن شاخص های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در لایه ها و ترکیب های مختلف جمعیتی جامعه تغییرمی یابد.در این بین ارتباطات بر این فرآیند تاثیر مهم و غیر قابل انکاری دارد. دامنه ارتباطات در یک جامعه دانایی محور از تبادل اخبار و پیام به مراتب فراتر، مهمتر و اثر گذار تر و حیاتی تر است. به عبارت دیگر، ارتباطات امکان تعاطی افکار و نشر و اطلاع رسانی انتقال و اشتراك نظرات، عقاید و اطلاعات فعالیتهای فردی و گروهی صورت گرفته شده در بین لایه هایی از جامعه که از آنها به کارگران و مهندسان اطلاعات تعبیر می شود و به طور عمیق نیز در محیط اجتماعی ریشه دارد فراهم می سازد و زمینه های لازم جهت کاربردی شدن اطلاعات را فراهم می کند. نباید این نکته را فراموش کرد که وسایل وابزارهای ارتباطی برای ایجاد زمینه های انتشار گسترده اطلاعات در بعد زمانی و مکانی با هدف دست یابی به توسعه دانایی محوریك زیرساخت صروری و لازم است, ولی كافی نیست. بررسی ها نشان می دهند که وسایل ارتباط جمعی صرفا یك ابزار هستند و به وجود زیربنای اجتماعی,فرهنگیو سطح دانش عمومی بستگی دارد . لذا در بررسی کلان نگرانه به مقوله زیرساختهای ارتباطی ناگزیر از بررسی عوامل و شاخص های موثر در توسعه و پذیرش این امکانات در جامعه هستیم.یکی از بحثهای جالب در مباحث توسعه دانایی محور مقوله ارتباطات و زیر ساختهای ارتباطی می باشد . با توجه به صحبتهایی که در بخش زیرساختهای اطلاعاتی صورت گرفت به خوبی اشکار می شود که برای توسعه و نشر اطلاعات در سطحی گسترده و با سرعت بالا مهمترین اولویت ها در درجه اول تعیین اولویتهای اطلاعاتی قابل نشر و در مرحله بعدی گزینش ابزارهای اطلاع رسانی می باشد. بنابراین در تعیین چهارجوب های یک جامعه دانایی محور باید توجه زیادی به تامین زیر ساخهای ارتباطی مناسب و متناسب با استانداردهای مورد توافق جامعه باشد که قطعاً هماهنگی این زیر ساختها با امکانان عمومی جامعه یک اصل مهم به شمار می رود.
از مهمترین راهكارهای توسعه زیر ساختهای ارتباطی ، گسترش پوشش مخابراتی در بعد جغرافیایی وتجهیز مراكز مخابراتی به سیستم های پیشرفته مخابراتی از جمله فناوریهای جدید مخابرات دیجیتالی است. اینترنت به عنوان مهمترین پدیده ارتباطی قرن به عنوان یکی از بهترین و تا حدودی گسترده ترین ابزارهای ارتباطی دردنیای امروز شناخته می شود. همه روزه هزاران صفحه اطلاعات به دنیای مجازی اینترنت افزوده می شود و افراد بسیاری از تمامی نقاط دنیا با استفاده از این بستر تکنولوژیک و مفید اقدام به برقراری روابط علمی و اقتصادی می کنند.در واقع نقش اینترنت در این میان به عنوان یک بستر مناسب تامین کننده نیاز مهم جامعه دانایی محور که همانا مسئله اشتراک گذاری اطلاعات می باشد شکل می گیرد.افراد مختلف ساکن در دهکده جهانی با وارد کردن اطلاعات خود به اینترنت در واقع امکان بهره برداری سایر انسانها را از این اطلاعات فراهم می آورند و این خود موثری در ایجاد پویایی دانش خواهد داشت زیرا کاربران اطلاعات با استفاده از اطلاعات پایه ای که به دست آورده اند بررسی ها و جمع بندی های جدیدی را ارائه می کنند.

 

 

نوشته شده توسط فرنود حسنی در  سه شنبه 24 خرداد 1384  و ساعت 07:06 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

  دعوت به همکاری علمی و أموزشی در ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

 

  صورتجلسه اولین جلسه "شبكه گفتمان توسعه"

  طرح ایجاد شورای الکترونیکی از طرف محمود حاجلی

  طرح كارگروه IT و جوانان منتظر تصویب شورای عالی فناوری اطلاعات است

  لزوم راه اندازی کارگروه مجدد جوانان در حوزه فناوری اطلاعات و IT

  رایزنی‌های لازم برای راه‌اندازی مجدد کارگروه جوانان در کشور

  دبیرخانه‌ی شورای عالی فناوری اطلاعات مصوبات مربوط به WSIS را پیگیری می‌كند

  کنفرانس بین المللی جوانان خاورمیانه و آفریقا

  تبریک نوروزی

  همایش ارزیابی ملی دومین اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی

  معرفی ماهنامه تخصصی عصر فناوری اطلاعات

  فعالیتهای WSIS در 2006

  یادها و خاطرها در تونس با دکتر و شیرین عبادی

  با پایان یافتن اجلاس تونس؛ فعالیت‌های كارگروه جوانان WSIS هنوز ادامه دارد

وبلاگ ما ...

  صفحه اصلی

  ارسال ایمیل


بایگانی ...

 نویسندگان

فرنود حسنی (81)
محمود حاجیلی (96)


موضوعات

خبر (78)
مقاله (33)
درباره ما (12)
گزارش ها (6)
صورت جلسات (5)
تماس با ما (1)
سازمان های همکار (1)
سایت های مرتبط (2)
درباره اجلاس (34)
دیدگاه (5)


 آرشیو

مهر 1386 (1)
اسفند 1385 (1)
بهمن 1385 (1)
آبان 1385 (2)
مهر 1385 (2)
مرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
اسفند 1384 (2)
بهمن 1384 (2)
آذر 1384 (4)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (11)
مرداد 1384 (9)
تیر 1384 (12)
خرداد 1384 (33)
اردیبهشت 1384 (30)
فروردین 1384 (23)
اسفند 1383 (14)
بهمن 1383 (15)


صفحات

 

 

لینكستان ...

  مدیریت فناوری اطلاعات(۲)

  ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

  آی تی نویس

  دانشجویان و جامعه اطلاعاتی

  جامعه اطلاعاتی و ایران

  وبلاگ استاد شکر خواه

  پورتال مدیریت فناوری اطلاعات

  منبع مقالات IT

  بازرگانی و بازرگانی الکترونیک

  رادیو جوان

  توسعه دانایی محور

  ایران و جامعه اطلاعاتی

  ایران گلوبال

  انجمن IT جوانان کشور

  آینده نگر

  سایت رسمی ایران و جامعه اطلاعاتی

  مدیریت فناوری اطلاعات

 

لینكدونی ...

آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
اطلاعات، جامعه اطلاعاتی و ساختارهای معرفتی (-)
آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
جامعه اطلاعاتی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها (-)
چگونه یک برنامه بازاریابی بنویسیم؟ (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه داناْْیی محور(بخش دوم) (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه دانایی محور(بخش اول) (-)
آموزش در هزاره سوم آموزش مکانیکی- آموزش دینامیکی (-)
نقش آموزش در توسعه اطلاعاتی جامعه دانش مدار 1 (-)
پویایی سیستم های آموزش عالی از ملزومات جامعه دانایی محور است (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات