سه شنبه 17 خرداد 1384

گفتگو با فرنود حسنی معاون فنی وبرنامه ریزی کارگروه جوانان کمیسیون ملی WSIS [خبر , ]

جوانان در بحث های اجلاس جهانی سران در باره جامعه اطلاعاتی پیشگام هستند

منبع: سایت www.iranwsis.org

بر اساس دغدغه‌ها و چالش هایی که کارگروه جوانان در طول مدت فعالیت خود با آن مواجه بوده استراتژی‌های این کارگروه برای سال 1384 در سه حوزه محتواسازی، اطلاع رسانی وآموزش تعیین شد. این راهبردها به دلیل اهمیت اطلاع رسانی دقیق درباره موضوعات مربوط به اجلاس و نیز کمبود منابع اطلاعاتی فارسی در این مورد انتخاب شدند. بنابر این با توجه به کمبود‌ها و مشکلات دسترسی به منابع اطلاعاتی به خصوص در زبان فارسی کارگروه تلاش برای جمع آوری، تولید، ترجمه اطلاعات محتوایی در حوزه فناوری اطلاعات و جامعه اطلاعاتی را جزو رئوس کاری خود قرار داده است. همچنین کمبود بسترهای اطلاع رسانی در مورد جامعه اطلاعاتی به گونه‌ای که قریب به اتفاق جوانان بتوانند از طرق مختلف ممکن به اخبار و اطلاعات این حوزه دست یابند موضوعی است که کارگروه سعی خواهد کرد در حد بضاعت خود از بستر های موجود برای بهبود آن کمک گیرد.

جوانان در بحث های اجلاس جهانی سران در باره جامعه اطلاعاتی پیشگام هستند

شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۸۴

گفتگو با مهندس فرنود حسنی معاون فنی وبرنامه ریزی کارگروه جوانان کمیسیون ملی WSIS

 

مهندس فرنود حسنی مدیر روابط عمومی و برنامه ریزی انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور(افا) و عضو کارگروه تهیه سند ملی فناوری اطاعات جوانان نیز هستکارگروه جوانان از چه زمانی آغازبه کارکرده ،تقسیم وظایف آن به چه شکل است وچه اهدافی را دنبال می‌کند؟
با اهمیت یافتن مباحث جامعه اطلاعاتی و جدی شدن فعالیت‌ها در این حوزه، دولت برای توسعه و پی گیری هر چه بهتر و اثر گذار تر امور مربوط به اجلاس جامعه اطلاعاتی، سال گذشته اقدام به تشکیل کمیسیون ملی WSIS کرد. این کمیسیون با انجام مطالعات گسترده چهارچوبی را برای تشکیل ساختار خود در قالب کارگروه های مختلف تعیین کرد و بر اساس آن کارگروه های رسانه، جوانان، زنان، روستا و ... راه اندازی شد. کارگروه جوانان فعالیت خود را با سرپرستی آقای حاجیلی از بهمن ماه 1383 به صورت جدی و رسمی آغاز کرد و در ابتدای امر اقدام به برقراری ارتباط با افراد به ویژه جوانان برای جذب ایشان در کارگروه و سازمان‌ها ی فعال در زمینه جوانان برای ایجاد زمینه همکاری و جذب حمایت های معنوی آنان کرد. این کارگروه به ترتیب دارای رئیس، مشاور عالی، معاونت فنی و برنامه ریزی، ،مسئول روابط عمومی، مسئول تبلیغات و برنامه نویسی وب ومسئول شاخه پژوهش و مطالعات است. رئوس برنامه‌ها و اهداف کلی کارگروه جوانان کمیسیون ملی wsis عبارت است از:
تهیه گزارش ملی فناوری اطلاعات در حوزه جوانان ،همکاری برای تهیه سند ملی فناوری اطلاعات در حوزه جوانان,تدوین پیش نویس سیاست‌ها ، بررسی موانع و مشکلات و نیزتعریف پروژه های مرتبط با موضوعاتی چون جوانان و فناوری اطلاعات و ارتباطات و مشارکت جوانان در طرح های فناوری اطلاعات.
البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که طبق معمول جوان‌ها در بحث جامعه اطلاعاتی نیز پیش قدم هستند و کارگروه جوانان اولین کارگروهی بود که رسما آغاز به کار کرد و هم اکنون نیز به زعم و تایید فعالان این حوزه و مسئولان, فعال ترین کارگروه کمیسیون ملی, کارگروه جوانان می باشد.

بیشتر با چه سازمان هایی مرتبط هستید؟
شورای عالی اطلاع رسانی ،سازمان مدیریت و برنامه ریزی ،سازمان ملی جوانان ،شورای عالی جوانان، مجمع ملی جوانان ،وزارت علوم،تحقیقات و فنّاوری ،سازمان فنی و حرفه ای ،وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان های غیر دولتی و...

برای سال 1384 که هم اولین سال برنامه چهارم است چه برنامه‌هایی دارید؟
بر اساس دغدغه‌ها و چالش هایی که کارگروه جوانان در طول مدت فعالیت خود با آن مواجه بوده استراتژی‌های این کارگروه برای سال 1384 در سه حوزه محتواسازی، اطلاع رسانی وآموزش تعیین شد. این راهبردها به دلیل اهمیت اطلاع رسانی دقیق درباره موضوعات مربوط به اجلاس و نیز کمبود منابع اطلاعاتی فارسی در این مورد انتخاب شدند. بنابر این با توجه به کمبود‌ها و مشکلات دسترسی به منابع اطلاعاتی به خصوص در زبان فارسی کارگروه تلاش برای جمع آوری، تولید، ترجمه اطلاعات محتوایی در حوزه فناوری اطلاعات و جامعه اطلاعاتی را جزو رئوس کاری خود قرار داده است. همچنین کمبود بسترهای اطلاع رسانی در مورد جامعه اطلاعاتی به گونه‌ای که قریب به اتفاق جوانان بتوانند از طرق مختلف ممکن به اخبار و اطلاعات این حوزه دست یابند موضوعی است که کارگروه سعی خواهد کرد در حد بضاعت خود از بستر های موجود برای بهبود آن کمک گیرد. ضمن آنکه کارگروه، مسئله آموزش را برای گسترش فرهنگی و علمی مباحث حوزه فناوری اطلاعات و جامعه اطلاعاتی اصل می داند وسعی دارد از تمام ظرفیت‌ها و امکانات خود برای ارتقا سطح آگاهی عمومی جوانان نسبت به حوزه های مذکور استفاده کند. بر این اساس شعار کارگروه جوانان برای این سال در قالب عبارت" دانایی، توانایی است." تعیین شد. این شعار به صورت عبارت «Knowledge is power» در لوگوی وبلاگ کارگروه(wsis.mihanblog) نیز نمایش داده می شود و نشانگر اهمیتی است که اعضا به این موضوع می دهند.

جلسات کارگروه به چه ترتیب برگزار می‌شوند؟
در مدت زمانی که از فعالیت های کارگروه جوانان کمیسیون ملی می گذرد چهار جلسه رسمی و پانزده جلسه کاری غیر رسمی برگزار شده است.در جلسا ت رسمی که اولی در ششم بهمن سال گذشته و آخری در 21 فروردین امسال برگزار شد، علاوه بر اعضاء، دكتر آقایی (عضو هیات علمی دانشگاه علامه )، مهندس دانایی (مدیر كل دفتر فناوری اطلاعات سازمان ملی جوانان و استاد دانشگاه آزاد اسلامی)، مهندس امیری (نماینده مجمع ملی جوانان،نمایندگان برخی سازمانها ودیگر علاقه‌مندان هم حضور داشتند. محل برگزاری این جلسات تا کنون در سازمان ملی جوانان و شورای عالی اطلاع رسانی بوده است. درمجموع جلسات مباحث مختلفی طرح و تصمیمات گوناگونی گرفته شد که همگی در صورت جلسه‌ها موجود است. از جمله:
شناسایی و معرفی نمایندگان سازمانهای مرتبط ، به منظور مشارکت در تنظیم گزارش فناوری اطلاعات جوانان کشور.
هماهنگی کار گروه جوانان با کار گروههای مشابه به منظور تهیه پیش نویس سند ملی فناوری اطلاعات جوانان کشور.
بررسی نتایج نیازسنجی جوانان در حوزه فناوری اطلاعات

ظاهرا یکی از جلسات هم به اجلاس خرداد ماه درتهران اختصاص داشت.
بله . بررسی کنفرانس آسیایی تهران و تعیین وظایف کارگروه جوانان،دستور جلسه 21فروردین ماه بود که در آن افراد و سازمانهای مختلفی از انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور ، منطقه آزاد کیش ، موسسه غیر دولتی کاردوک ، دانشگاه آزاداسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشگاه علامه طباطبایی، سازمان‌های غیر دولتی ، هم حضور داشتند.

دراین جلسه چه موضوعاتی مطرح شد؟
دراین جلسه علاوه بر ارائه‌ برنامه‌های كارگروه جوانان در سال جدید و تبیین استراتژیهای کارگروه (یعنی اطلاع‌رسانی، تولید محتوا و تدوین ساختارهای آموزشی که از جمله محورهای این كارگروه تا مرحله‌ی دوم اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی در تونس است)،درمورد اطلاع رسانی کنفرانس آسیایی اسکاپ در تهران و وظایف کارگروه برای کنفرانس بحث و مقرر شد محتوی لازم برای کنفرانس تهران در حوزه جوانان برای برگزاری پانل های تخصصی تدوین گردد.

کارگروه جوانان تا کنون چه اقدامات عملی را برای اهداف و طرحهایی که برشمردید انجام داده است؟
اقدامات کارگره را در فاصله کوتاهی که ازشکل گیری رسمی آن می گذرد،می توان به این ترتیب دسته بندی کرد:
1- راه اندازی شبکه اطلاع رسانی وبلاگ ها
نشانی وبلاگ های مذکور ازاین قرار است:
http://wsis.mihanblog.com
http://itmanagement.mihanblog.com
http://youth.mihanblog.com http://itmanagement.persianblog.com
البته با پیگیری های انجام شده سایت رسمی کارگروه نیز به زودی در آدرس www.wsis.ir راه اندازی می‌شود و همچنین تلاش بر این است تا در یک ماه آینده یک وب سایت علمی- آموزشی در حوزه علوم مختلف فناوری اطلاعات همچون مدیریت فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک، بازاریابی الکترونیک، روابط عمومی الکترونیک و... نیزراه اندازی شود.
این وبلاگ‌ها و وب سایت‌ها در راستای اهدافی است که ما برای خود برگزیده ایم و از این طریق سعی داریم یک تعامل دو طرفه ایجاد کنیم.
اولا توجه جوانان را به موضوعات فناوری اطلاعات و جامعه اطلاعاتی جلب کنیم و از این طریق ضمن اطلاع رسانی خبری و علمی نسبت به جلب توجه و جذب همکاری های ایشان اقدام کنیم و از سوی دیگر بستری برای جلب توجه مسئولان و رسانه‌ها به اهمیت موضوع حساس و موثر جوانان در توسعه جامعه اطلاعاتی و فناوری اطلاعات فراهم کنیم.
2- راه اندازی شبکه خبری
باتوجه به زمان محدود،سعی شده از تمام ابزارهای موجود برای پوشش اهداف و ماموریت های کارگروه استفادهگردد. با این هدف یک گروه خبری راه اندازی شده که از طریق آن اخبار و اطلاعات در اختیار علاقه مندان و اعضاء قرار میگیرد. ما با استفاده از امکانات سایت یاهو یک گروه خبری تحت عنوان ICT_NGO راه انداخته ایم که علاقه مندان برای عضویت در این گروه خبری می توانند به نشانیict_ngo@yahoo.com نامه الکترونیک ارسال کنند تا هر روز در جریان فعالیت های ما قرار گیرند.
3- ارتباط با ارگان‌ها و افراد برای جذب همکاری
در مدت کوتاهی که از عمر فعالیت کارگروه می گذرد به دلیل فعالیت های فراوان انجام گرفته، بسیاری از افراد و سازمان های دولتی و غیر دولتی برای همکاری با این کارگروه اعلام آمادگی کردند که از جمله آنها می توان به دانشجویان ،سازمان ملی جوانان، وزارت آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه ای، ،برخی سازمان های غیر دولتی فعال تهران و شهرستان‌ها ،انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور، مجمع ملی جوانان، اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاهها ، خبرگزاری‌ها وسایت های اینترنتی فارسی زبان داخل و خارج کشور و همچنین نشریات مکتوب و.... اشاره کرد.
۴- محتوا سازی
کارگروه جوانان برای ایجاد علاقه و توجه جوانان به مباحث فناوری اطلاعات و جامعه اطلاعاتی تا کنون قریب به 200 مقاله آموزشی و تحلیلی، 40 پست خبری در وبلاگ ها، سایت ها، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها و مجلات کشور منتشر کرده است.
علاوه بر اینها کارگروه دو گزارش مشروح نیز تهیه کرده است.درگزارش اول وضعیت موجود فناوری اطلاعا ت با رویکردآماری شامل اطلاعات اماری استفاده از اینترنت و نفوذ آن ، موضوعات مورد علاقه جوانان در اینترنت و...آمده است.همچنین هرکدام ازبرنامه های ملی انجام شده و در حال اجرا در سطح ملی به تفصیل معرفی شده اند.ازجمله:
پروژه ملی مهارت آموزی رایانه ای ICDL /بانک جامع اطلاعات ومطالعات جوانان/ طرح ملی توسعه دانشگاههای مجازی ایران/ شبکه اطلاع رسانی رشد/ شبکه مدرسه/برنامه عمل توسعه منابع انسانی و اشتغال جوانان بر اساس ICT /برنامه کارت ملی جوان/ ایجاد شبکه سراسری مدارس ایران/ حمایت از پا یان نامه های دانشجویان در حوزهICT / تشکیل کنفدراسیون ملی ICT و رسانه‌ها در محمع ملی جوانان/ تاسیس خبرگزاری جوانان ایران WWW.SYNA.IR /طرح ملی توسعه دانشگاههای مجازی ایران و...
مثلا اهداف طرح اخیر به این شرح لیست شده است: همگانی کردن آموزش عالی. شکوفایی استعدادهای افراد خارج ازقلمرو رسمی دانشگاه‌ها. کاهش تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه از طریق کنکور. کاهش هزینه های مسافرت‌ها بین شهری (کلان شهرها). حرکت درزمینه کوچک سازی دانشگاه‌ها (از لحاظ فیزیکی). گسترش مرزهای دانش فراسوی محدودیت سنی . تامین نیازهای آموزشی مراکز صنعتی و بازرگانی سراسرکشور. افزایش توان رقابت علمی کشور همگامی با کاروان جهانی علم و ارتقای علمی درقرن حاضر. جهانی‌سازی دانشگاه های ایرانی دررشته‌های مختلف. استفاده و بهره گیری از توانمندی های دانشگاه های مجازی. طراحی و پیاده سازی سیستم های نرم افزاری دانشگاه های مجازی. طراحی معماری سخت افزاری دانشگاه های مجازی. راه اندازی پایلوت دانشگاه مجازی دریكی از دانشگاه های كشور.
گزارش دوم کارگروه جوانان نیز مربوط به نشست مقدماتی دوم WSIS (فوریه 2005- مقرر سازمان ملل در اروپا) است که در آن دستاوردهای کارگروه جهانی جوانان وکارگروه جوانان ایران تشریح شده است.مثلا عمده فعالیت‌ها و مباحث مطرح شده کارگروه جوانان در جریان نشست مقدماتی دوم WSIS به شرح زیر درگزارش آمده است:
- بررسی سند مكانیزم مالی
- بررسی بحث حاكمیت (راهبری ) اینترنت
- معرفی رادیو بین المللی جوان به آدرس WWW.WSYA-radio.org (در این رادیو كمیته‌های مختلف جوانان WSIS به معرفی فعالیت‌های خود و فعالیت‌ها در حوزه جامعه اطلاعاتی، IT و WSIS می‌پردازند.این رادیو در واقع نقطه‌ای دیجیتالی برای رساندن صدای كارگروه جوانان در سراسر جهان به یكدیگر می‌باشد، جوانان كشورهای مختلف جهان می‌توانند صدای خود را از طریق این رادیو به جوانان جهان برسانند.
- تاكید بر گفتگو و همیاری جوانان شمال و جنوب برای حل مشكلات جوانان در كشورهای در حال توسعه و عقب افتاده برای كاهش شكاف دیجیتالی موجود.
- تقویت شبكه بین‌المللی جوانان جهان
- اطلاع‌رسانی و تقویت تولید محتوی برای تعیین نقش جوانان در جامعه اطلاعات با برگزاری مسابقه بزرگ بین جوانان جهان (در این بخش با همكاری دولت اتریش جایزه‌ای برای برترینهای تولید محتوی با موضوع تعیین نقش جوانان در جامعه اطلاعات، تعیین گردید. كه جوانان مختلف جهان می‌توانند با ارسال مطالب خود به دبیرخانه كارگروه جوانان در این مسابقه شركت نمایند.)
- تاكید بر نقش جوانان در فاز دوم تونس
- به نمایش گذاشتن فعالیت‌های كارگروه جوانان در جریان فاز اول ژنو 2003
كارگروه جوانان ایران نیز با حضور در نشست مقدماتی دوم ژنو به همكاری با كارگروه جهانی جوانان WSIS پرداخت.
حضور نماینده ایران در این كارگروه، توجه جوانان کشور به فناوریهای نوین از جمله فناوری اطلاعات و بحث جامعه اطلاعاتی را برای كارگروه جهانی جوانان WSIS به نمایش گذاشت.
در جریان این نشست نماینده كارگروه جوانان ایران با حضور در جلسات و ایراد نكات مربوط به سند مكانیزم مالی، سند سیاسی و بحث حاكمیت اینترنت، به نمایندگی از جوانان كشور ،نکات مربوطه را مطرح نمود.
علاوه بر مطالب یاد شده در بند های گذشته به عنوان گزارش كارگروه جوانان از این نشست، می‌توان به دستاوردهای كارگروه جوانان ایران به طور مشخص اشاره كرد:
• ایراد نقطه نظرات جوانان در مورد دو سند مورد بررسی در جریان نشست
• ایجاد نقطه‌ای برای ارسال مطالب جوانان ایران برای رادیو جوان جهان در حوزه WSIS توسط كارگروه جوانان ایران در كشور
• ارائه گزارشی از فعالیت‌های جوانان ایران در حوزه WSIS در كشور بویژه اطلاع‌رسانی درمورد تاسیس كمیسیون ملی WSIS در كشور
• ارائه گزارش فناوری اطلاعات در حوزه جوانان و اقدمات صورت گرفته در حوزه جوانان توسط بخش دولتی و غیر دولتی
• اطلاع‌رسانی درمورد اجلاس منظقه‌ای اسكپ (SCAP) در تهران و فعال‌سازی بخش جوانان این اجلاس و دعوت از جوانان جهان برای حضور در این اجلاس
• حضور در كارگروه‌های مختلف جامعه مدنی (Civil Society) و ایراد نقطه نظرات بخش‌ جامعه مدنی ایران
• حضور فعال در كارگروه رسانه‌ها به دلیل تحریم‌های جاری سایت‌های ایرانی توسط شركت‌های آمریكایی با توجه به اینکه مخاطب این سایت‌ها اغلب جوانان می‌باشد و گرفتن فرصتی ((floor برای نمایندگان رسانه‌های كشور در جریان نشست،‌ برای ایراد نقطه نظرات رسانه‌های ایرانی
• تلاش در جهت شبكه‌سازی جهان بوسیله مكانیزمهای پیشنهادی كارگروه جوانان ایران
• تلاش در جهت فعال‌سازی دبیرخانه خاورمیانه سازمان GKP كه یك سازمان مهم بین‌المللی و یكی از سازمانهای اجرایی WSIS به شمار می‌آید، در جریان نشست مقدماتی دوم ژنو.
• به نمایش گذاشتن تاكید جوانان ایران به بحثهای مربوط به جامعه اطلاعات با حضور درجلسات كارگروه‌های مختلف

متن کامل این دو گزارش چه زمانی منتشر می‌شود؟
گزارش های فوق به همراه گزارش نهایی کارگروه جوانان در هنگام اجلاس تهران منتشر خواهند شد. که البته باید در اینجا تشکر ویژه ای نیز از آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه ای و سازمان‌ها و افرادی که ما را در تهیه این گزارش یاری رساندند داشته باشم.

آیا در بحث های خود به چالش های جامعه اطلاعاتی در حوزه جوانان هم پرداخته اید؟
بله، حوزه جوانان به دلیل اهمیت زیاد و نقش اساسی در شکل دهی و توسعه جامعه اطلاعاتی نیاز به توجه و تعمق و کار بیشتری دارد از این رو فعالان امر باید با دقت و توجه بیشتری نسبت به شناخت ضرورتها و نیاز های این قشر از جامعه بپردازند.
ازاین رو سعی کردیم چالش‌ها ی جامعه اطلاعاتی را در حوزه جوانان در قالب سوالاتی ارائه کنیم تا دید بهتری نسبت به حوزه عملکرد و فعالیت حاصل گردد. پاسخگویی به این سوالات وقتی می تواند به برنامه‌ریزی های موثری ختم شود که بادیدگاه علمی و بومی توام باشد. برخی ازسوالات چک لیست تهیه شده ازاین قرار است:
• وضعیت و مشکلات ناشی از پدیده شکاف دیجیتالی ما بین جوانان شهری و روستایی چگونه است؟
• چه شاخصی باید معیار بررسی و برنامه ریزی وضعیت فناوری اطلاعات در حوزه جوانان قرار گیرد؟
• نقش و کارکردهای فناوری اطلاعات در توسعه سواد عمومی و سواد تکنولوژیک جوانان تعیین گردد؟
• وضعیت فعلی جوانان ایرانی در ابعاد کمی و کیفی چگونه است و تا چه حد با تعاریف ارائه شده در تعارض هستند؟
• چه انتظاری از جوان در جامعه اطلاعاتی داریم؟ آیا جوان باید بهره بردار از جامعه اطلاعاتی باشد یا بهره ده؟
• تا چه زمانی می توان در جامعه اطلاعاتی جوان را دانش خواه نگه داشت؟ و از چه زمانی می تواند دانش ساز شود؟
• جوانان در جامعه اطلاعاتی در چه شرایطی به چه سطحی از دانش نیاز دارند؟
• جوانان تا چه حدی و با چه شرایطی به امکانات زیر ساختی دسترسی دارند؟
• چه تعداد سایت ایرانی توسط جوانان طراحی و مدیریت می شود؟
• چه تعداد وبلاگ توسط جوانان مدیریت می شود؟
• نقش اینترنت در حوزه اطلاع رسانی عمومی برای جوانان چیست؟

از فرصت استفاده می‌کنم و از همه استادان و بزرگانی که از دور بر فعالیت های ما نظارت دارند دعوت می کنم تا راهنمایی های خود را از ما دریغ نکنند و همچنین از جوانان گرانقدر دعوت می کنم مبحث جامعه اطلاعاتی را جدی تر دنبال کنند و در مجامع این حوزه حضور فعال تر و پر رنگ تری از خود نشان دهند چرا که سخت اعتقاد دارم مجریان برنامه چهارم توسعه کشور که دانایی محوری یکی از اصول اساسی آن است همین جوان‌ها خواهند بود

 

نوشته شده توسط فرنود حسنی در  سه شنبه 17 خرداد 1384  و ساعت 07:06 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

  دعوت به همکاری علمی و أموزشی در ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

 

  صورتجلسه اولین جلسه "شبكه گفتمان توسعه"

  طرح ایجاد شورای الکترونیکی از طرف محمود حاجلی

  طرح كارگروه IT و جوانان منتظر تصویب شورای عالی فناوری اطلاعات است

  لزوم راه اندازی کارگروه مجدد جوانان در حوزه فناوری اطلاعات و IT

  رایزنی‌های لازم برای راه‌اندازی مجدد کارگروه جوانان در کشور

  دبیرخانه‌ی شورای عالی فناوری اطلاعات مصوبات مربوط به WSIS را پیگیری می‌كند

  کنفرانس بین المللی جوانان خاورمیانه و آفریقا

  تبریک نوروزی

  همایش ارزیابی ملی دومین اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی

  معرفی ماهنامه تخصصی عصر فناوری اطلاعات

  فعالیتهای WSIS در 2006

  یادها و خاطرها در تونس با دکتر و شیرین عبادی

  با پایان یافتن اجلاس تونس؛ فعالیت‌های كارگروه جوانان WSIS هنوز ادامه دارد

وبلاگ ما ...

  صفحه اصلی

  ارسال ایمیل


بایگانی ...

 نویسندگان

فرنود حسنی (81)
محمود حاجیلی (96)


موضوعات

خبر (78)
مقاله (33)
درباره ما (12)
گزارش ها (6)
صورت جلسات (5)
تماس با ما (1)
سازمان های همکار (1)
سایت های مرتبط (2)
درباره اجلاس (34)
دیدگاه (5)


 آرشیو

مهر 1386 (1)
اسفند 1385 (1)
بهمن 1385 (1)
آبان 1385 (2)
مهر 1385 (2)
مرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
اسفند 1384 (2)
بهمن 1384 (2)
آذر 1384 (4)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (11)
مرداد 1384 (9)
تیر 1384 (12)
خرداد 1384 (33)
اردیبهشت 1384 (30)
فروردین 1384 (23)
اسفند 1383 (14)
بهمن 1383 (15)


صفحات

 

 

لینكستان ...

  مدیریت فناوری اطلاعات(۲)

  ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

  آی تی نویس

  دانشجویان و جامعه اطلاعاتی

  جامعه اطلاعاتی و ایران

  وبلاگ استاد شکر خواه

  پورتال مدیریت فناوری اطلاعات

  منبع مقالات IT

  بازرگانی و بازرگانی الکترونیک

  رادیو جوان

  توسعه دانایی محور

  ایران و جامعه اطلاعاتی

  ایران گلوبال

  انجمن IT جوانان کشور

  آینده نگر

  سایت رسمی ایران و جامعه اطلاعاتی

  مدیریت فناوری اطلاعات

 

لینكدونی ...

آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
اطلاعات، جامعه اطلاعاتی و ساختارهای معرفتی (-)
آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
جامعه اطلاعاتی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها (-)
چگونه یک برنامه بازاریابی بنویسیم؟ (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه داناْْیی محور(بخش دوم) (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه دانایی محور(بخش اول) (-)
آموزش در هزاره سوم آموزش مکانیکی- آموزش دینامیکی (-)
نقش آموزش در توسعه اطلاعاتی جامعه دانش مدار 1 (-)
پویایی سیستم های آموزش عالی از ملزومات جامعه دانایی محور است (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات