دوشنبه 16 خرداد 1384

گزارش دبیرخانه جامعه مدنی اجلاس جامعه اطلاعاتی آسیا-اقیانوسیه(تهران-2005) [گزارش ها , ]

بخش جامعه مدنی یكی از سه بخش اصلی اجلاس جهانی جامعه اطلاعات و یكی از بخشهای تاثیر گذار بر مفاد اعلامیه اصول ژنو به شمار می آید و این بخش همواره در كنار نشستهای مقدماتی و گروههای كاری WSIS با برگزاری پنلها و جلسات منظم در صدد تاثیر در اعلامیه اصول و سندهای مربوطه بوده است.

در همین راستا كنفرانس تهران فرصتی را برای سازمانها و نهادهای غیر دولتی منطقه آسیا و اقیانوسیه فراهم آورد تا یك بار دیگر این سازمانهای غیردولتی دور هم جمع شوند و نظرات خود را در مورد اعلامیه اصول و اسناد ژنو  كه یكی از اسناد مهم و اساسی هزاره سوم است بدهند.

كنفرانس تهران را میتوان نقطه عطفی درحوزه جامعه اطلاعات در  منطقه آسیا و اقیانوسیه و علی خصوص غرب آسیا دانست. چرا كه متاسفانه این منطقه نسب به اسناد ژنو واكنش ویژه ای از خود نشان نداده است .

گزارش دبیرخانه جامعه مدنی اجلاس جامعه اطلاعاتی آسیا-اقیانوسیه

تهران-2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تهیه و تنظیم:

 

فرنود حسنی

معاونت فنی کارگروه جوانان کمیسیون ملیWSIS

مسئول گروه کاری دبیرخانه جامعه مدنی اجلاس تهران

 

محمود حاجیلی

رییس کارگروه جوانان کمیسیون ملیWSIS

مدیر دبیرخانه جامعه مدنی اجلاس تهران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خرداد1384

 

بخش جامعه مدنی یكی از سه بخش اصلی اجلاس جهانی جامعه اطلاعات و یكی از بخشهای تاثیر گذار بر مفاد اعلامیه اصول ژنو به شمار می آید و این بخش همواره در كنار نشستهای مقدماتی و گروههای كاری WSIS با برگزاری پنلها و جلسات منظم در صدد تاثیر در اعلامیه اصول و سندهای مربوطه بوده است.

در همین راستا كنفرانس تهران فرصتی را برای سازمانها و نهادهای غیر دولتی منطقه آسیا و اقیانوسیه فراهم آورد تا یك بار دیگر این سازمانهای غیردولتی دور هم جمع شوند و نظرات خود را در مورد اعلامیه اصول و اسناد ژنو  كه یكی از اسناد مهم و اساسی هزاره سوم است بدهند.

كنفرانس تهران را میتوان نقطه عطفی درحوزه جامعه اطلاعات در  منطقه آسیا و اقیانوسیه و علی خصوص غرب آسیا دانست. چرا كه متاسفانه این منطقه نسب به اسناد ژنو واكنش ویژه ای از خود نشان نداده است .

كشور ما كه از ماههای قبل از اجلاس ژنو درگیر روند تصویب این اسناد شده بود از این فرصت استفاده كرد و برگزاری كنفرانس تهران  را غنیمتی برای توسعه جامعه اطلاعات در منطقه و كشور از یك طرف و تاثیر گذاری بر بعضی از نقاط كلیدی اسناد را از طرف دیگر دانست و این فرصتی بود تا بخش جامعه مدنی منطقه نیز تاثیر خود را بر اسناد بگذارد.

هم زمان با جدی شدن بحث برگزاری نشست بین المللی سران جامعه اطلاعاتی در منطقه آسیا-اقیانوسیه  در تهران برنامه ریزی ها و روشهای اجرایی از سوی ستاد برگزارکننده به افراد و ارگان های ذی ربط ارجاع شد در این بین برای حضور هر چه بهتر تشکلهای داخلی و خارجی جامعه مدنی در این اجلاس تصمیم گرفته شد کلیه فعالیت های مربوط به حوزه جامعه مدنی در قالب دبیرخانه ای مستقل متمرکز شود و اقدامات لازم برای برقراری ارتباط و دعوت از فعالان جامعه مدنی از این طریق انجام گیرد.

با حسن توجه مدیران و مسئولان اجلاس مسئولیت راه اندازی این دبیرخانه به عهده افراد فعال در حوزه جامعه مدنی و جامعه اطلاعاتی ایران سپرده شد و آقای حاجیلی به عنوان دبیر انجمن های فناوری اطلاعات جوانان کشور, موظف به راه اندازی و مدیریت این دبیرخانه شدند.

تقریبا از اواخر اردیبهشت ماه بود که این دبیرخانه به صورت جدی شروع به کار کرد و در گام اول در جلسات داخلی کارگروه جوانان کمیسیون ملی WSIS که نقطه تلاقی افکار و اندیشه های فعالان حوزه جامعه اطلاعاتی و جامعه مدنی کشور است این بحث مطرح و در مورد روشها و کارکردهای مورد انتظار از دبیرخانه در فعالیت هرچه بهتر و استفاده از فرصت ها به تبادل نظر پرداخته شد.

علی رغم فرصت محدود تا آغاز اجلاس تهران و با توجه به امکانات محدود از نظر منابع مالی و نیروی انسانی دبیرخانه جامعه مدنی اجلاس تهران فعالیت خود را با هدف اطلاع رسانی گسترده و دعوت از سازمان های غیردولتی فعال داخل و خارج کشور آغاز کرد و ضمن برقراری ارتباط چهره به چهره در جلسات حضوری از محیط اینترنت نیز برای این کار بهره برد.

در این مدت راههای زیر برای اطلاع رسانی این كنفرانس دربخش جامعه مدنی صورت گرفت.  ضمن اینکه پوشش خبری مناسبی نیز از طریق وبلاگhttp://wsis.mihanblog.com انجام گرفت.

 

 

 

·        اطلاع رسانی   NGOs همکار با  UNDPاز طریق دفتر سازمانهای غیردولتی

 سازمان ملل

·        اطلاع رسانی  NGOs همکار با وزارت کشور از طریق مرکز توانمند سازی سازمانهای غیر دولتی ایران

·        اطلاع رسانی از طریق لیست خبری سازمانهای غیردولتی که قریب به 700 NGO در آن عضو می باشند

·        اطلاع رسانی از طریق لیست NGOs در دبیرخانه جامعه مدنی WSIS

·        اطلاع رسانی از طریق کلیه گروههای خبری فعال در زمینه WSIS در جهان

·        اطلاع رسانیNGOs  عضو سازمان ملی جوانان

 

در اثر این فعالیت ها افراد مختلفی از سازمان های زیر برای شرکت در این اجلاس اعلام آمادگی کردند.كه سازمانهای مهم منطقه و كشور به شرح زیر می باشند:

 

1-    انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور

2-    اعضا کارگروه جوانان کمیسیون ملیWSIS

3-    سازمان غیردولتی کاردوک

4-    Friendship Education Society  از بنگلادش

5-    سازمان IT for change از هند

6-    Institute for hyper network society  از ژاپن

7-    هماهنگ کننده پروژهAPC ICT Policy Monitor network

8-    شبکه رسانه سازمان های غیردولتی سازمان ملی جوانان

9-    شبکه فناوری اطلاعات سازمان های غیر دولتی سازمان ملی جوانان

10-سازمان غیردولتی زنان مسلمان

11-مرکز توانمند سازی زنان

12-سازمان غیردولتی ورتا

13-جمعیت نگاهی تازه

14-خانه سازمان های غیردولتی همدان

15-موسسه غیر دولتی رادین

16-گروهای از وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران حوزه فناوری اطلاعات و جامعه اطلاعاتی

17-و سازمانهای غیردولتی مختلف از سراسر كشور

 

دبیرخانه جامعه مدنی با توجه به محدودیت های موجود برنامه ریزی لازم برای ایجاد ارتباط کاری مناسب و استفاده بهینه از موقعیت موجود را در طول سه روز برگزاری اجلاس به عمل آورد. که اهم فعالیت های انجام شده به صورت روزشمار در زیر خواهد آمد.

 

روز نخست

در روز آغازین اجلاس که اختصاص به مراسم افتتاحیه و گزارش های نمایندگان کشور های مختلف از اجلاس های منطقه ای و زیرمنطقه ای داشت نمایندگان جامعه مدنی فرصتی پیدا کردند تا در نشست های کاری مشترک به بحث و تبادل نظر بپردازند و از دیدگاهها و فعالیت های انجام شده از سوی دیگر سازما ن ها آگاهی یابند.

محور بعدی این گفتگو ها پیرامون بررسی دیدگاها و دغدغه های مشترک افراد داخلی و خارجی جامعه مدنی بود.

در عصر روز نخست برای هم اندیشی مابین گروههای مختلف و برای تعاطی افکار و برنامه ریزی مناسب در جهت مدیریت فرصت سخنرانی اختصاص یافته به جامعه مدنی یک جلسه کاری در سالن 3 تشکیل شدو برنامه ریزی و تفاهمات لازم برای ساختار بیانیه ها و سخنرانی ها انجام گرفت. در این جلسه چالش های مشترک که سازمان های غیردولتی مورد اشاره و بررسی قرار گرفتند و متن سخنرانی هایی که باید در روز دوم ارائه می شدند به اطلاع افراد حاضر رسید.

همچنین برای حضور توام نمایندگان جامعه مدنی در برنامه های سالن اصلی و برنامه های جنبی که در قالب کارگاه ارائه می شدند تقسیم وظایف و برنامه ریزی لازم صورت گرفت.

 

با نزدیک شدن دیدگاه ها مطالب برای سخنرانی در روز دوم اجلاس تدوین و برنامه جامعه مدنی از طریق هماهنگ کننده ایرانی جامعه مدنی در اختیار ریاست اجلاس قرار گرفت.

محورهای مورد توافق برای ارائه به اجلاس از سوی جامعه مدنی عبارت بودند از:

1-فیلترینگ

2- توانمند سازی سازمان های غیردولتی

3- شکاف جنسیتی در جامعه اطلاعاتی

4- همکاری در جهت کاهش عوارض بلایای طبیعی

5- فناوری اطلاعات و محیط زیست

6- کنترل روند رو به رشد فرار مغزها در عصر اطلاعات

7- درخواست از دولتها برای اعطای نقش پررنگ تر به جامعه مدنی در جامعه اطلاعاتی

 

روز دوم

 

روز دوم اجلاس برای جامعه مدن روز پرکاری بود. فعالیت های سازمان های غیردولتی در قالب چند سخنرانی و بیانیه تهیه شده بود و باید در زمان محدود 20 دقیقه ای تعیین شده از سوی ریاست اجلاس اجرا و ارائه می شد.

جامعه مدنی علی رغم این محدودیت زمانی توانست دیدگاهها و سخنان خود را به اطلاع دولتهای حاضر در اجلاس برساند.

در این روز آقای حاجیلی از ایران به عنوان هماهنگ کننده این سخنرانی ها به ترتیب پس از معرفی سخنرانان از ایشان برای ارائه مطلب خود دعوت می کردند.

اولین سخنران جامعه مدنی آقای خسروی از انجمن فناوری اطلاعات جوانان کشور به ارائه دیدگاهها و نظرات جامعه مدنی در قبال موضوع فیلترینگ در دو بعد ملی و بین المللی پرداختند. یکی از فراز های بیانیه مذکور اختصاص داشت به تحریم های صورت گرفته شده از جانب سرور های آمریکایی برای سایت های ایرانی نظیر ایسنا

سخنران بعدی جامعه مدنی آقای پارتا ساکر از فعالان جامعه مدنی در هندوستان بودند.ایشان در سخنان خود بر فعال کردن و جدی گرفتن هر چه بیشتر سازمان های غیر دولتی در نشست های مقدماتی تاکید داشتند و برای سازمان های غیر دولتی در عرصه جامعه اطلاعاتی نقشی کلیدی قائل شدند.

سومین سخنرانی توسط خانم فریده ماشینی ارائه شد ایشان دیدگاهها و نظرات جامعه مدنی در مورد شکاف جنسیتی و معضلات ناشی از سو استفاده های جنسی از زنان در اینترنت و نابرابری جنسی در استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات را عنوان کردند.

سخنرانی بعدی توسط اقای ابطحی از سازمان غیر دولتی کاردوک انجام شد, ایشان با ذکر اقدمات انجام شده توسط سازمان غیر دولتی کاردوک به بیان دیدگاههای جامعه مدنی در رابطه با حمایت از توانمند سازی سازمان های غیر دولتی برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف جامعه اطلاعاتی اشاره کردند.

آخرین سخنرانی جامعه مدنی در روز دوم توسط فرنود حسنی از کارگروه جوانان کمیسیون ملی WSIS اختصاص به ارائه بیانیه جامعه مدنی در حمایت از فعالیت های انجام گرفته برای استفاده از فناوری اطلاعات در کاهش اثرات منفی بلایای طبیعی داشت.

 

بیانیه ها و نظرات ارائه شده از سوی جامعه مدنی بازتاب قابل توجهی در میان حاضرین داشت و مورد استقبال دولت های حاضر قرار گرفت.

در بعد از ظهر این روز اعضا جامعه مدنی ضمن حضور در کارگاه های جنبی اجلاس, نشستی کوتاه برای بررسی نتایج سخنرانی های ارائه شده برگزار کردند و مقرر شد تا تلاش های لازم برای گرفتن وقت سخنرانی در روز سوم توسط دبیرخانه جامعه مدنی صورت گیرد.

 

 

 

روز سوم

سومین روز اجلاس در حالی آغاز شد که گروه کاری سند نهایی به شدت در تلاش بود تا اسناد را تا ظهر آن روز آماده کند و برای مطالعه در اختیار حضار قرار دهد به همین دلیل در صبح روز سوم فرصت مناسبی برای جامعه مدنی فراهم شد تا بتواند زمان اندکی در حدود 15 دقیقه برای سخنرانی در اختیار داشته باشد.

در این روز یک بیانیه از سوی جامعه مدنی در رابطه با تاثیر مستقیم فناوری اطلاعات بر روند رو به رشد فرار مغزها در آسیا صادر شد این بیانیه که توجه دولت ها را به اهمیت دادن هر چه بیشتر به موضوع فرار مغزها جلب می کرد توسط فرنود حسنی از کارگروه جوانان کمیسیون ملی WSIS ارائه شد.

همچنین خانم تبریزی به ارائه نقطه نظرات جامعه مدنی در مورد تاثیرات مثبت توسعه فناوری اطلاعات بر محیط زیست و زندگی پرداختند.

در پایان این روز و پس از ارائه سند نهایی و تصویب آن از سوی دولتهای حاضر جامعه مدنی نیز آخرین بیانیه خود را توسط آقای ایزومی نماینده ژاپنی خود صادر کرد در این بیانیه ضمن انتقادی که به نقش کمرنگ سازمان های غیردولتی در تهیه سند نهایی شده بود حمایت جامعه مدنی را از سند تصویب شده اعلام شد.

 

نوشته شده توسط فرنود حسنی در  دوشنبه 16 خرداد 1384  و ساعت 07:06 ق.ظ

ویرایش شده در -  و ساعت -

(نظر

 


مطالب پیشین...

  دعوت به همکاری علمی و أموزشی در ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

 

  صورتجلسه اولین جلسه "شبكه گفتمان توسعه"

  طرح ایجاد شورای الکترونیکی از طرف محمود حاجلی

  طرح كارگروه IT و جوانان منتظر تصویب شورای عالی فناوری اطلاعات است

  لزوم راه اندازی کارگروه مجدد جوانان در حوزه فناوری اطلاعات و IT

  رایزنی‌های لازم برای راه‌اندازی مجدد کارگروه جوانان در کشور

  دبیرخانه‌ی شورای عالی فناوری اطلاعات مصوبات مربوط به WSIS را پیگیری می‌كند

  کنفرانس بین المللی جوانان خاورمیانه و آفریقا

  تبریک نوروزی

  همایش ارزیابی ملی دومین اجلاس جهانی سران درباره‌ی جامعه‌ی اطلاعاتی

  معرفی ماهنامه تخصصی عصر فناوری اطلاعات

  فعالیتهای WSIS در 2006

  یادها و خاطرها در تونس با دکتر و شیرین عبادی

  با پایان یافتن اجلاس تونس؛ فعالیت‌های كارگروه جوانان WSIS هنوز ادامه دارد

وبلاگ ما ...

  صفحه اصلی

  ارسال ایمیل


بایگانی ...

 نویسندگان

فرنود حسنی (81)
محمود حاجیلی (96)


موضوعات

خبر (78)
مقاله (33)
درباره ما (12)
گزارش ها (6)
صورت جلسات (5)
تماس با ما (1)
سازمان های همکار (1)
سایت های مرتبط (2)
درباره اجلاس (34)
دیدگاه (5)


 آرشیو

مهر 1386 (1)
اسفند 1385 (1)
بهمن 1385 (1)
آبان 1385 (2)
مهر 1385 (2)
مرداد 1385 (1)
اردیبهشت 1385 (1)
اسفند 1384 (2)
بهمن 1384 (2)
آذر 1384 (4)
آبان 1384 (4)
مهر 1384 (9)
شهریور 1384 (11)
مرداد 1384 (9)
تیر 1384 (12)
خرداد 1384 (33)
اردیبهشت 1384 (30)
فروردین 1384 (23)
اسفند 1383 (14)
بهمن 1383 (15)


صفحات

 

 

لینكستان ...

  مدیریت فناوری اطلاعات(۲)

  ماهنامه عصر فناوری اطلاعات

  آی تی نویس

  دانشجویان و جامعه اطلاعاتی

  جامعه اطلاعاتی و ایران

  وبلاگ استاد شکر خواه

  پورتال مدیریت فناوری اطلاعات

  منبع مقالات IT

  بازرگانی و بازرگانی الکترونیک

  رادیو جوان

  توسعه دانایی محور

  ایران و جامعه اطلاعاتی

  ایران گلوبال

  انجمن IT جوانان کشور

  آینده نگر

  سایت رسمی ایران و جامعه اطلاعاتی

  مدیریت فناوری اطلاعات

 

لینكدونی ...

آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
اطلاعات، جامعه اطلاعاتی و ساختارهای معرفتی (-)
آزادی اطلاعات و حق دسترسی؛ بنیان دموكراسی (-)
جامعه اطلاعاتی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها (-)
چگونه یک برنامه بازاریابی بنویسیم؟ (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه داناْْیی محور(بخش دوم) (-)
توسعه زیر ساختی آموزش در جامعه دانایی محور(بخش اول) (-)
آموزش در هزاره سوم آموزش مکانیکی- آموزش دینامیکی (-)
نقش آموزش در توسعه اطلاعاتی جامعه دانش مدار 1 (-)
پویایی سیستم های آموزش عالی از ملزومات جامعه دانایی محور است (-)
آرشیو لینكدونی

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات